درباره شاهزاده اژدها از زبان نویسنده
1398/11/22

سالها پیش، داستان شاهزاده اژدها را در مجله ای خواندم. و همیشه این داستان با من بود. اصل داستان چنین بود:

روزی روزگاری، پادشاهی از نداشتن بچه به تدریج افسرده و غمگین شد. او اجازه نمیداد هیچ کودکی در خیابان بازی کند. پادشاه از غم زیاد تبدیل به پادشاه ستمگری شد که دیگر همه از او می ترسیدند. روزی به او خبر دادند، ملکه باردار است... فرزند پادشاه به دنیا آمد. بچه ای شبیه اژدها.

این داستان چند خطی ایده ای شد برای نوشتن داستان. بعد متوجه شدم این داستان چقدر نمایشی جالب برای کودکان خواهد بود.

ادبیات عامه، فرهنگ ایران همیشه برایم لذت بخش بوده است. نقش ادبیات کهن و ادبیات میانه ایران در تار و پود نوشته هایم تاثیر به سزایی دارد. به ترجمه ها و ادبیات غیرایرانی که معلمان من نیز هستند سر تعظیم فرو می آورم اما فراموش نمیکنم من ایرانی هستم و باید فرهنگ و هنر کشور خود را بشناسم و بشناسانم.

نمایشنامه شاهزاده اژدها از سال 93 تا کنون بارها ویرایش کردم. باید این نکته را اضافه کنم که نظرات کارشناسان حوزه تئاتر کودک و همچنین مخاطبان در ویرایش ها تاثیر گذار بود.

نمایشنامه شاهزاده اژدها و راز دژ کلات در سال 97 در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان رونمایی و در انتشارات نمایش به چاپ رسید.

اکنون افتخار دارم دوست و همکار گرامی جناب آقای کیامرث هیاریان نمایشنامه شاهزاده اژدها را به روی صحنه ببرد.

نمایشنامه هایی که تا کنون به روی صحنه رفته است: یک کاسه شیر کار دانش آموزان، (بر اساس حکایت زن کافر و امام علی (ع) این نمایشنامه در انتشارات مدرسه چاپ شده است) ولیعهد شام کارگردان لیلی دولت آبادی (این نمایشنامه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چاپ شده است)، هفت خوان رستم به کارگردانی میثم یوسفی (تنظیم برای اجرای تریلی و محیطی جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک سال96  و نمایش فجر96)، شاهزاده اژدها به کارگردانی راحله شمس آبادی، راز دژ کلات به کارگردانی رکسانه عبقری (بر اساس داستان سیاوش و فرود از شاهنامه فردوسی این نمایشنامه به همراه شاهزاده اژدها در انتشارات نمایش دری یک کتاب چاپ شده است) هدیه اسرار آمیز به کارگردانی میثم یوسفی (بر اساس نمایشنامه دوازده ماه اثر ساموئل مارشاک – این نمایشنامه به شیوه اقتباس وفادار با آیینها و افسانه های ایران بازنویسی شده است) قلب آدم برفی کارگردان سمیه رضایی (بر اساس داستان آدم برفی و مترسک، نوشته معصومه نوازنی)